21-MART DÜNYA ŞİİR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Resim Yok

21-MART DÜNYA ŞİİR GÜNÜNÜZ
KUTLU OLSUN
     Dünyanın her yerinde dil, din, ırk farkı gözetmeksizin ŞİİR’İN gücüne inananlar bu günü bir bahar şenliği içinde kimileri bir arada şiir konuşarak, kimileri şiir mırıldanarak, kimileri şiir okuyarak, kimileri şiir düşünerek, gülerek kutlayacakları bir gün bugün.

       Ve tüm şiir dostları şiirin insanın öfkesini, kinini, nefretini, gülmelerini, mutluluklarını ve daha akla gelmeyen duygularını nasıl yansıttığını görecekleri bir gün bugün.

      Hani kimilerimiz mavilerin avuçlarında koklaşan kuşların mırıltıları altında açan papatyalara bakıp, koklayıp, uzanıp yanına öyle şiirleşecek, kimilerimizde yokluğun, karanlığın, yalnızlığın korkulu düşlerinde şiirleşecek.

      Hani dostlar ne olursa olsun. Denizde bir yunus gibi tek başına özgür, okyanuslardaki tüm balıklar gibi kardeşçe yaşanmaya adanmış bir gün olduğu hatırlanacak bugün Edirne’den Kars’a, Çin’den daha uzaklara….  

ne mutlu şiir okuyana ve sevene!..

 
        şiir depremdir, şiir ayaklanmadır, şiir başkaldırıdır. şiir şimşektir, yıldırımdır, gök gürültüsüdür şiir. şiiri, yani yıldırımı hiçbir siper-i saika durduramaz. şiir korkunçtur, güzeldir. hiçbir kapı, hiçbir duvar önünde duramaz. kapı tunçtan, demirden, çelikten de olsa önünde duramaz. şiir yürür, ezer geçer. şiir her şeyden, herkesten daha güçlü, daha yıldırıcıdır. şiir sınır tanımaz, ne kral tanır, ne imparator. şiir Cengiz han 'dan da, sezar 'dan da, hitler 'den de, büyük iskender 'den de büyüktür. şiirin yürüdüğü yolun bitimi yoktur. şiir sonsuzluğa gider, sonsuzluk tangelir. şiir hiçbir güce boyun eğmez. en güçlüden daha güçlü, en güzelden daha da güzeldir. eşsizdir, bir benzeri daha olmamıştır ve olmayacaktır da.

 

      
        şiir bütün dillerden başka, bambaşka bir dille konuşur. ama onun dilini, söylediğini herkes ama herkes anlar. şiiri hiçbir güç tutsak edemez. Altın da, pırlanta da, elmas da şiirden değerli değildir; olmamıştır, olmayacaktır. şiir dilsizleri konuşturur, sağırların kulaklarını açar. Şiir buluttur, yağmurdur, gökyüzüdür. şiirin arkadaşları, dostları vardır. En yakın dostu bilimdir. sonra musiki ve resim gelir. şiirde müzik de vardır, resim de, yontu da. mimar sinan 'la da dosttur, darwin, einstein 'la da. şiir gelecektir, umuttur, özlemdir, mutluluk ve güzelliktir.

       şiirden en zalim, en gaddar, en acımasız krallar, imparatorlar bile çekinir, korkar. şiir ölümü bilmez, şiir yaşamdır. şiir muştu, sevinç ve mutluluktur. şiir kötümserlik bilmez, tanımaz. iyimserdir, cömerttir ve gençtir, delikanlıdır. yakışıklıdır şiir.

       şiir sonsuzluk gibi en güzel kokar; güllerden de, karanfillerden, zambaklardan da güzel. şiir deniz gibidir. nasıl denizi kimse anlatamazsa şiir de tıpkı öyledir. homeros, dante, shakespeare şiiri anlatmak için büyük çaba harcadılar ama şiiri deniz gibi tam anlamıyla kimse, hiç kimse anlatamadı. deniz gibi, o da yalnız kendi anlatır kendini. şiir sevgilidir, şiir yazandan iyi koca olmaz. iyi baba, iyi oğul, iyi kız da olmaz belki ama iyi arkadaş, iyi dost, iyi kardeş olur. şiir sevgilidir dedik ve hep sevgili kalmıştır ve kalacaktır.

        şiir ne tanker, ne şilep, ne gemidir. şiir yelkenlidir. bir korsan yelkenlisidir. hayduttur şiir. şiir aldatmaz, çalıp çırpmaz. Doğruluktur şiir. emektir, alın teridir. şiir inatçıdır, hırçındır ve hep ama hep yürür gider. şiir durmaz ve durdurulamaz. şiire ne boyunduruk, ne tasma takılır. şiir zincire vurulamaz. şiire kelepçe takılamaz. şiir özgürdür, özgürlüktür.şiir zalimlere, alçaklara, meydan okur. onun gücü en güçlüye boyun eğdirir. engel tanımaz. engelleri yıkar ve ezer geçer.
       

 

Şiir ölümsüzdür. şiir olmasa, sevdalılar söyleyecek söz bulamaz; o zaman sevda da, aşk da olamaz. insanoğlu yok olur. şiirdir insanoğlunu sürekli kılan. anaların şefkati, babaların güveni, çocukların kıvancıdır.   

 

        şiiri anlatmaya çalıştım ama ne gezer. önce söylediğim gibi şiiri, deniz gibi kendi, yalnız kendi anlatır. yaşasın şiir...  

 

 

 

MAVİİKLİMLER YÖNETİMİ

Son Güncelleme (Perşembe, 21 Mart 2013 20:14)

 
Yazar: maviiklimler yönetimi

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: maviiklimler yönetimi

Bu yazar simdiye kadar 208 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:2479
Aktif Üyeler:2473
Son Üyemiz:maximowallace7076
Son Ziyaretçi:omerekincimicingirt
İçerik:24695
İçerik Okunma:24557674
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Para konuşunca, doğruluk susar.
ANONİM -

Friends Online