-HER ŞARKI SÖZÜ YAZARI ŞAİRMİDİR VEYA HER ŞARKI SÖZÜ ŞİİRMİDİR---

...Toplumumuzdaki bir yanılgıya deginmek istiyorum...Şarkı sözlerini şiir olarak görmek veya şarkı sözü yazarlarını şair sıfatıyla yüceltmek hatasına degineceğim değerli dostlar...

Şiir oldukça derin ve yoğun bir sanat dalıdır ki şarkı sözü ise özellikle günümüzde çok basite inmiş olunup sadece belirli kalıplara uygun sözler yazmakla ortaya çıkmaktadır...yalın ve akılda kalıcı olması  tercih olup açık ve kapalı hece  kuralına göre değerlendirilir. Özellikle Türk Sanat Müziğinde.

   Çok tanınmış bir şarkı sözü yazarının sadece bir not defterine yaptığı belirli kalıplarla çalıştığı ve bir diğer dostuna bu defteri vererek onunda hemen hemen çok benzer  şarkı sözlerini ürettiği bilinir...Ve inanılmazdır ki iki kişininde çıkardığı kitaplara bakılınca tamamen aynı şiirlerisadece çok ufak farklılıklarla yazdıklarını hayretle görüyorsunuz...Demekki şairlikle şarkı sözü yazarı olmak çok farklıdır...şiirin derinliğini hiç bir şarkı sözünde bulamazsınız.

Geçmişte yazılan şiirler elbette şarkı olmuştur fakat bu maalesef günümüzde olamamakta veya çok az rastlanmaktadır...günümüz de şarkı sözü yazarları şarkının modası geçince unutulmaktadırlar.Oysa bir şiir asla unutulamaz ki bu şiirlerden oluşmuş şarkılar hala nesilden nesile uzanmaktadır...Zamanımızdaki güfte yazarları işin kolayına kaçmakta ve derinliğe inememektedirler ki dikkatli olalım diyorum ...şarkı sözü yazarlarına ŞAİR payesinin verilemeyeceğini anlayalım...yoksa ŞİİR E çok haksızlık yaparız ve ŞİİRİN yüreğini yaralarız değerli dostlar...Şiir beyin kıvrımlarına yerleşen büyülü bir dünyadır...Güfte ise sadece gelip geçici olmaya mahkumdur. Özellikle de günümüzde şarkı sözü diye yutturulan saçma ve hiç bir anlam ifadesi olmayan pop ağırlıklı sözler bu güftelerin arasına daha çok girmektedir...diliyorum ki nice kalıcı güfteler üretilsin ve şiir yoğunluğuna ulaşamasa da hatıralarımızda yer edebilecek şarkılar haline gelsinler.

Tabiiki güftecilerimizede saygım sonsuzdur lakin şiir'e olan saygımdan ikisini aynı kefeye koyamayacağım...saygılarımla.

Son Güncelleme (Çarşamba, 11 Kasım 2009 12:23)

 
Yazar: Ayşegül Aşkım Karagöz

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: Ayşegül Aşkım Karagöz

Bu yazar simdiye kadar 150 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:5327
Aktif Üyeler:5321
Son Üyemiz:0eil5xi
Son Ziyaretçi:eminadam
İçerik:24717
İçerik Okunma:29609667
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Adam adama yük değil, can gövdeye mülk değil.
ANONİM -

Friends Online