AŞKIN ANLAMI VE KAYBETTİKLERİMİZDEN BİZLER Mİ SORUMLUYUZ

 

           Resim Yok                                      

Merhabalar Değerli Arkadaşlar

Sizlere bu ilk yazımla selam veriyor ve yepyeni bir güne yepyeni bir gülüşe selam diyorum...

Bugün işlemek istediğim konu aşkın gerçek anlamı ve kaybettiğimiz sevdaların tek sorumlusu bizler miyiz?

"Goethe Asıl aşk ilk aşktır çünkü ikincisinde aşkın en yüksek anlamı kaybolmaktadır" demiştir bir sözünde. Bende buna katılıyorum gerçektende asıl aşk ilk aşktır çünkü hepimizin hayatında yer eden ilk aşklarımızdaki kirlenme oranı çok düşüktür, onu saf ve temiz hislerle besleriz bu yaşlarımızın çoğunluk olarak küçük yaşlarda yaşanılmasından da kaynaklanır.Ve yaşlar ilerledikçe hayat boyu karşılaştığımız aşklarda o saflığı bir daha bulamayız artık yerini çıkarlar almış ve aşk dejenere olmuştur.

   Ve yine Goethe bir sözünde " Aşk zamanı öldürmekten başka bir şey değildir" diyerek aslında bazı aşkların ne kadar yüzeysel ve sadece zaman geçirmek anlamında olduğunu belirtmiştir...Hiç akla gelir mi bilmem ama belkide aşk İnsanın ALLAH'a duyduğu kavuşamama özlemi ve ALLAH aşkının  bir şekilde kapatılma arzusunun bir göstergesidir.Kadınla erkek dünyada kaldıkları müddet içerisinde birbirlerine duydukları ilginin aşk olduğuna inanarak zamanı geçirirler ta ki yüce aşka yüce yaratana kavuşana kadar.

  Bazı insanlara göre Aşk ulaşılmayana duyulur bunlar şıpsevdi türü insanlardır ki birini lkde etmek sadece aşk sandıkları duygunun bitmesi demektir ve ulaşamadıklarına duydukları ise çok yoğun hastalık derecesinde bir duygudur ki bunun da aşkla yakından uzaktan alakası yoktur. bazılarına göre ise platoniktir yani uzaktan dokunmadan hayal ederek sevmek ki en anlamsızıdır bu. Çünkü şairin dediği gibi "aşk iki  kişiliktir"(Ataol Behramoğlu )

aşk üzerine çok söz vardır mesela Aşk ağır bir dimağ hastalığıdır

Aşk hayatın minicik bir rüyasıdır

En tatlı sevinç,en kötü acı aşktır...

Aşk  içki kasesine benzer içinde her şey vardır.Verdiği sarhoşluk güzeldir ama dikkatli içilmezse mideyi bozar

Mukaddes olan biricik dünya,aşkla birleşmiş insanların dünyasıdır

Asilleşmek için aşkın ızdıraba ihtiyacı vardır

Aşk bir tablodur,onu tabiat çizmiş ve hayat süslemiştir...VOLTER

   Evet değerli arkadaşlar işte aşka dair sözlerden örneklerdi.. Aşk gerçek aşksa güvene dayanır ve  sevgi saygı önemlidir ne derler bilirsiniz sevgi güzeldir ama içinde bin tane saygı varsa...saygı ve ilgi bitince aşk yaşayamaz...şüphede aşkın kanseridir şüpheli aşklar yaşayamazlar...Arkadaşlar seviyorsanız o kişiyi...sevdiğinizi onur kırıcı hareketlerle uzaklaştırıyor yaptıklarına saygı duymuyor veya onu küçültücü davranışlar yapıyorsanız bilin ki bu soğukluk artık yüreklerde kanamalı bir yara açacaktır. Seven sevdiğini el üstünde tutar.Siz hayatınızdaki tüm insanlardan önde tutmalı ve değerini vermelisiniz ona ...Asla başkalarını üstün görerek yada göstererek aşkınızı yaşatamazsınız. Kadın da erkek de sadece ilgi odağı ben olayım isterler ki bu normal olanıdır.Diğer şekilde oluyorsa o aşkta  anormallikler söz konusudur .

...Kaybetmeden önce" kaybederim" korkusunu iyi bilmeli ve ona göre davranmalıyız.Yoksa asla hiçbir kimse tek başına suçlu olamaz ,suç iki taraflıdır.Yapmamamız gereken çok basittir kendimizi sevdiğimizin yerine koyup öyle davranmak. Yoksa onun istemediği davranışları ardı ardına yapıp sonrada -aman Allah aşklar bitiyor -diye hayıflanmak kadar mantıksızlık olamaz .

    Gerçek aşkı bulmak zordur ve yaşatmak emek ister,ilgi ister ,her gün yenilenmek ister aşk...belkide yıllar ister.

 Farklı kişilerle nispet yapmak veya yeni arayışlara geçmek günümüzde oyuncak olmuş aşkların ortak özlelliğidir ortaya robotumsu duygular olaylar aşk diye çıkmaktadır.Ve sonuçta çok kısa bir zamanda  bunların gerçek yüzü ortalığa dökülmektedir ve kişi bir önceki sevdiğin aramaktadır hani derler ya ...gelen gideni aratır...

 Sevgi aşk şefkattir ,emektir yılların verdiği bir alışkanlık bir değerdir, vazgeçememektir. N e derler bilirisiniz...gidiyorsa bırak gitsin dönerse senindir dönmezse asla üzülmee sil,zaten hiç sevmemiştir.

  Aşkınızı yaşarken ve yaşatırken şu sözü kulağınıza küpe yaparak bu günki yazıma burada son veriyorum ...UNUTMAMANIZ GEREKEN BİR ŞEY DAHA VAR...ŞEYTAN AYRINTILARDA GİZLİDİR dostlar.

   "sevgili uğruna ölmek hüner değildir, asıl hüner uğrunda ölünecek sevgiliyi bulmaktır "

     Farklı bir konuda buluşuncaya kadar

*

 Ayşegül Aşkım Karagöz

 (rüzgar çanları)

 

 

 

 

 

Son Güncelleme (Çarşamba, 11 Kasım 2009 12:23)

 
Yazar: Ayşegül Aşkım Karagöz

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: Ayşegül Aşkım Karagöz

Bu yazar simdiye kadar 149 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:2430
Aktif Üyeler:2424
Son Üyemiz:wilfordmarlay051
Son Ziyaretçi:wilfordmarlay051
İçerik:24697
İçerik Okunma:24785229
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Özlü konuşmanın yolu, yersiz sözleri bırakmaktır.
ANONİM -

Friends Online