Sevgililer Günü

Sevgililer Günü(Saint Valentine's Day)

Gerçek sevgi sonsuzdur ve bir güne hapsedemeyiz! Hâlbuki 14 Şubat Sevgililer günü(Saint Valentine's Day) Avrupa toplumunun dinlerinin asıl hükmünü kaybetmesi insanlar arasında meşru olmayan ilişkilerin yaygınlaşmasının normal karşılanması ile ortaya çıkmıştır. Ne eski dinlerde nede İslam dininde yeri yoktur. Sevgilileri ikiye ayıralım, yanlış anlamayın iki tür sevgili vardır onu belirtiyorum:
1) Özenti ya da cinsel dürtülerine uyarak sevgili olanlar: Bunlar hayatın yemek içmek ve eğlenmekten ibaret olduğunu ya da arkadaş çevresine özenip sevgili olmayı meziyet sananlar, bu insanlar gerçeğin farkına vardıklarında ömür sermayesini harcayıp bitirdiklerini ancak fark ederler. Oysa Allahu Teala şöyle buyuruyor:
3-ÂL-İ İMRAN: 14- İnsanlara kadınlar, oğullar, yüklerle altın ve gümüş yığınları, salma atlar, davarlar, ekinler kabilinden aşırı sevgiyle bağlanılan şeyler çok süslü gösterilmiştir. Hâlbuki bunlar dünya hayatının geçici faydalarını sağlayan şeylerdir. Oysa varılacak yerin (ebedî hayatın) bütün güzellikleri Allah katındadır. Asr-ı saadette Peygamberimiz (A.S.) Ashabıyla beraber bulunuyordu. Bir genç çıkageldi ve çok saygısızca:
— Ya Resulallah! Ben falanca kadın ile arkadaş olmak olmak istiyorum, onunla zina yapmak istiyorum dedi.
Ashab-ı Kiram, bu durumdan çok öfkelendiler. İçlerinden gazaba gelerek genci dövmek ve huzuru Resulullah'dan çıkarmak isteyenler oldu. Bazıları bağırıştılar. Çünkü genç çok hayasız konuşmuştu. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) bırakın o genci buyurdu. Resulullah, genci yanına çağırdı, dizinin dibine oturttu. Gencin dizlerini kendi mübarek dizine değdirecek bir şekilde oturttu ve:
— Ey genç, birinin annenle bu kötü işi yapmasını ister misin? Bu çirkin hareket hoşuna gider mi? diye sordu. Genç hiddetle:
— Hayır, Ya Resulallah, diye cevap verdi. Resulallah:
— Öyle ise o çirkin işi yapacağın kimsenin evlatları da bundan hoşlanmazlar.
Sonra:
— Peki, bu çirkin işi senin kız kardeşinle yapmak isteseler, sever misin? diye sorduklarında genç:
— Hayır, asla! Diyerek hiddetleniyordu. Şu halde insanlardan hiç kimse bu işi sevmez buyurdu. Sonra Hz. Peygamber (A.S.) mübarek elini bu gencin göğsüne koyarak şöyle dua etti:
— Allah'ım! Sen bu gencin kalbini temiz kıl. Namusu ve şerefini muhafaza eyle ve günahlarını bağışla, buyurdu.
Asrısaadette geçen bir olay; Eşkıyanın biri düğün günü gelini kaçırır... Yıllar sonra kadın öleceğinde kocasına bir vasiyette bulunur. 'Ben o eşkıyayı hala unutamadım! Eğer benden sonra evlenecek olursan bakire biri ile evlen' der.
2) Hayat arkadaşını yani evlenip ömrünü geçireceği kişiyi seçmek için sevgili olanlar: Sevgili olarak flört edip evlenenlerin propagandası yapıldığı gibi başarılı bir evlilik yaptıkları söylenemez. İşte bir örnek: Cinsiyet: Erkek; Yaş: 26; İl: İstanbul: 2 yıldır evliyiz. Her gün 'Allah belanı versin' demeye başladım. Artık her kavga ettiğimizde, eski sevgilisiyle beni karşılaştırmaya başladı. Kavga bittikten sonra neden bu kadar iğrenç şeyler söylediğini sorduğumda, 'Sinir anında söylenmiş gerçek olmayan sözlerdi' diyerek geçiştiriyor. O kadar da severek evlenmiştik. Onun için yapmadığım ve yapamayacağım şey yokken yine de nankörlük yapıyor. Aman arkadaşlar evlenmeden önce bin kere düşünün. Özellikle eşiniz olacak kadının geçmişini mutlaka öğrenin.

Sevgililer Günü

Sevgililer günüymüş(!)
Gün bugün sevgi bugün,
Utanmaza bak hele,
Hatırlar yalnız bu gün.

Sevgi bizim aşımız,
Eşimiz yoldaşımız,
Susun rahat bırakın,
Anamız baş tacımız.

Sevgi huri melektir,
Sevgi nurlu emektir,
Sevgi sizde yoktur yok!
Sevgi güldür çiçektir.

Nerden çıktı bak hele,
Bir gün diğer hergele,
Üç yüz altmış kimindir,
Bu sinsice kin hile...

Sevgiliyi nettiniz!
Reklâm meta ettiniz,
Lime lime iffeti,
Sırtlanlara sattınız!

www.micingirt.com

Ömer Ekinci Micingirt

Son Güncelleme (Cuma, 05 Kasım 2010 20:06)

 
Yazar: Ömer Ekinci MİCİNGİRT

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: Ömer Ekinci MİCİNGİRT

Bu yazar simdiye kadar 563 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:5246
Aktif Üyeler:5240
Son Üyemiz:adscamacnin1976
Son Ziyaretçi:plensisrisus1973
İçerik:24710
İçerik Okunma:28837092
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Umut etmek, mutlu olmak demektir.
Alain -

Friends Online