İHTİYARLIK (YAŞLILIK)

İHTİYARLIK (YAŞLILIK)

         İhtiyarlık : “ İhtiyar olma hali ve bu halin çağı.”; İhtiyar: “ Yaşlı, pir, koca, şeyh.” anlamlarına geldiği yazılıdır lügatlerimizde. Türkçe’mize Arapça’dan girmiş kelimelerdendir.

           Kainatta var olan her varlık insanların tasnifiyle ister canlı, ister cansız olsun bunların hepsinin bir gençlik, bir olgunluk, bir de yaşlılık dönemleri vardır. Neticede hepsinin de sonları ölümdür. Dünyamızın, Güneş’imizin, Galaksimizin velhasıl diğer galaksilerin de bir sonları vardır. Su sineklerinin iki saat, kaplumbağaların 350, balinaların 500 yıl ömrüne karşılık şu anda 70-80 yıl olan insan ömrü önümüzdeki yıllarda biraz daha yükselerek azami 200 yıla yükselebilecektir. Bugünkü şartlarda dahi Kafkaslarda 168 yıl yaşayan insan tespit edilmiştir.

            İnsanın yaşlanması, genetik, beslenme, çevre koşulları, hava şartları, çektiği çile, elem, keder, sıkıntı, mutluluk, neşe, zevk ve inançlarına göre uzayıp kısalabilmektedir. En uzun ömürlü insanlar Kafkaslarda yaşamaktadır. Bunun çevre koşullarının yanında genetik özelliklerinin de payı büyüktür. Ege Bölgesi’nin köylerinde bir araştırma yapacak olursak, köylerdeki bazı sülalelerin aynı koşullarda yaşayan diğer insanlara göre daha uzun ömürlü oldukları görülecektir.

            İnsanlar başkaları gibi bir gün kendilerinin de ihtiyarlayacaklarına bir türlü inanmak istemezler. Genelde hanımlar çirkinliği, erkekler de ihtiyarlığı bir türlü kabullenemezler. Aslında her çağın kendine özgü güzellikleri vardır. Ben öteden beri Marilyn Monroe’nin yaşlılık korkusundan intihar ettiğine inanmışımdır. Çünkü 70-80 yaşlarında çirkin ve yaşlı bir kadın olarak ölseydi efsaneleşmesi mümkün değildi.

            Bizim ülkemizde daha doğrusu Türk Milletinin tamamında yaşlılara bir hürmet ve saygı vardır. Hele bu yaşlı kişiler ilim tahsil etmiş bilge kişiler olurlarsa, evleri devamlı ziyaretçilerin akınına uğrar. Onun ilminden, feyzinden, tecrübelerinden faydalanmak, ondan birşeyler almak için insanlar sıraya girerler. İşte bir Şeyh Edebali, bir Ahmet Yesevi Hazretleri bunun birer bariz örneğidirler.

            Yaşayan herkes ihtiyarlayacaktır. Mühim olan yaşlılıkta bunamadan, dinç olarak, başkalarına muhtaç olmadan, sağlam bir hafıza ile yaşayabilmektir. İnsan hiçbir zaman kendini yaşlı hissetmemelidir. Biyolojik yaşı ne olursa olsun, ruh ve gönül yaşını belli bir yerde dondurmasını bilmelidir.

            Yaşlılara verilen ömür Allah’ın bir lütfudur. Onlardan hiçbir zaman nefret etmemeli, onların tecrübelerinden, hatıralarından faydalanmasını bilmeliyiz. Onlara daima sevgi ve saygı ile yaklaşarak, hal ve hatırlarını sorarak gönüllerini alırsak, Allah’ın rızasını kazanmış oluruz.

            Satırlarımızı Peygamber Efendimizin bir hadisi şerifleriyle sonlandıralım.

            “ Elem, keder, sıkıntı, ihtiyarlığın yarısıdır.”

                 Şükrü ÖKSÜZ

Son Güncelleme (Perşembe, 14 Ekim 2010 03:32)

 
Yazar: Şükrü ÖKSÜZ

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: Şükrü ÖKSÜZ

Bu yazar simdiye kadar 204 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:6024
Aktif Üyeler:6016
Son Üyemiz:krzastrid715478688
Son Ziyaretçi:suleyman durmaz
İçerik:24722
İçerik Okunma:32843023
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Kemal Atatürk -

Friends Online