IKINCI CUMA

IKINCI CUMA
Allaha şükürler olsun ki yetmisbeş gün tecritten sonra ikinci cuma namazimizi kapalı pazar yerimizde de olsa cemaatle kıldık. 
Ne kadar güzel bir duygu. Ne kadar güzel bir tat. Cuma namazı kılabilmek. Cemaat olabilmek. Cuma müslümanın bayramidir. O bayram ki duaların red olunmayacagi bir an. Müthiş duygularla güzel dualarla ikinci cuma namazi daha heyecanlı daha güzeldi. Allah camilerimizden cemaati minarelerimizden ezanı dindirmesin. Göklerden de bayragimizi indirmesin.
Bu haftayı da koronanin etkisinden az da olsa kurtulmuş bir şekilde rahat geçirdik. Lakin tedbirlerin ne kadar önemli olduğunu unutmamamız gerekir. Korona bize üç şeyi öğretirken üç alışkanlığımız da unutturuyor.
=Maskenin önemini.
=Sosyal mesafenin adabini
=Sosyal izalostonun gerekliliğini öğretti.
Iki kişi konuşurken sosyal mesafeyi hiçe sayar adeta diğerinin içine gidecekmiş gibi yaklasanlarin karsisindakini ne kadar rahatsız ettiklerini şimdi farkına verdik.Bir adam bana bir metre yaklaştı mi rahatsız olur iki adım geriye çekilirim.
=Sosyal izalasyon ise birbirimize sık sık misafir olmaya gerek olmadığını öğretti.
Korona.
=Tokalasmayi
=Buluşmalarda sarılıp opuşmeyı 
=Misafir perverligi unutturdu.
Türk ıslam geleneği olan tokalasmayi unutmak zorunda kaldık.Buluşma randevulasmalardaki sarılıp öpüşme geleneğini de unutmak zorunda kaldık. Hele hele kadın ve erkeklerin bulusunca yada ayrılırken tokalasmalari bile adetten olmamasına rağmen tokalastiktan sonra ayrılmalarını unutturdu ya şükürler olsun.
Koronanin gölgesinde ülke siyaseti de yeni şekiller alırken yeni oluşumların doğum sancıları da görülmeye başladı. Hükümet her ne kadar ekonomiyi canlandırmaya çalışsa da ileriki aylarda resesyondan kaçmak ayrı bir beceri ve  ayri bir maharet istiyor. Siyasi beceri ve oluşumlar üç ay durakladikdan sonra yeniden ön plana çıkmaya başladı.Bazı siyaset üstü yeni girişimlerin de ayak sesleri anadolunun her yerinden duyulmaya başladı. Hiç kimse gençlerimizi kendi siyasi oyunlarına alet etmesin. Yaparken de bölüp kamplastirmasin. Ülke idarecileri var olan sosyal gurup ve hareketleri kendi fikirlerine ve emellerine yaklaştırmak için yeni yeni tezgahlar kurmaktansa iş imkanlarını çoğaltıp iş aş sahibi yapsınlar. Bir kaç milyon üniversite okuyup bitirmiş genç nüfusu olan bir ülkeyiz.Fikren. inançlarla, irklarla, kalıplarla yetiştirip kendi dümenlerine su taşıyacak mecalli gençler kalmadı. İş peşinde, geçim derdinde tahsil peşinde koşan gençlerimizi şekillendirmeden hepimiz kucaklayarakonlarin önünü açıp geleceğe yönlendirmeliyiz.
Meclis ise bir saçmalık programla açıldı. Yetmisbeş gündür hayat, sağlık, iş mücadelesi veren. İşçi esnaf, iş adamı, çiftçinin hali durum ve vaziyeti görüşülen ihtiyacı görüşülmedi. Bence ilk oturum onları seçip gönderen seçmenin durum ve vaziyeti görüsulmeliydi. Büyük bir özveriyle çalışan sağlık personellerimiz onurlandirilmaliydi. Ama unutulan yine halk olurken vatandaş üzerinden bekaa sorunu çıkartıp vatandaşlarımızı kimse şekillendirmemelidir. Ülkenin vatandaşının ve milletin milli  bekaasi diye bir ihtiyacı degil  işe, aşa, üretime istihdama bekaasi gerekmektedir. Herkese hayırlı milli bekaalar olsun.

Son Güncelleme (Pazar, 26 Temmuz 2020 19:27)

 
Yazar: Süleyman DURMAZ

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: Süleyman DURMAZ

Bu yazar simdiye kadar 67 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:6024
Aktif Üyeler:6016
Son Üyemiz:krzastrid715478688
Son Ziyaretçi:suleyman durmaz
İçerik:24722
İçerik Okunma:32843151
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Kemal Atatürk -

Friends Online