Kemer Birinci Şiir ve Müzik Festivalinin Ardından

BİRİNCİ KEMER ŞİİR VE MÜZİK FESTİVALİNİN ARDINDAN

Şairler geçtiğimiz hafta sonu Antalya’nın şirin Kemer İlçesinde buluştular. Bu buluşmaya Aydın İlinden Ben (Şükrü Öksüz), Ergün Gül ve M. Ergün Doğan iştirak ettik. 1. Şiir ve Müzik Festivali Kemer Sanatçılar Derneği Başkanı Bolat Ünsal ve Kemer Belediyesince düzenlenmiş ve her yıl tekrarlanarak geleneksel hale getirilecekmiş.
Bu festivale iştirak etmekten Türkiye’nin muhtelif illerinden gelen 85 şair arkadaş gerçekten çok memnun olduk. İlki olmasına rağmen hemen hemen sıfır hata ile başlayıp biten festivalden dolayı hem Dernek Başkanı Bolat Ünsal’a hem de Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’e böyle bir festival yapmaktan dolayı tebrik ederek her ikisine de saygılarımı sunuyorum.
Cuma günü Kemer’e gelmeğe başlayan şair arkadaşlarımız önceden rezerve edilmiş Şefik Bey Oteline yerleştirdiler. Önce Atatürk Büstüne çelenk konularak saygı duruyu ve istiklal marşı okundu. Arkasından Belediye Başkanı Mustafa Gül’e ziyaret ettik. Sayın Başkan bizleri çok sıcak karşıladı sanat ve sanatçıya verdiği önemi bizzat gördük ve kanıtlamış oldu. Sayın Kemer Kaymakamı Bayramali Köse Bey de festivale gereken desteği vermiş grup olarak kendilerine de ziyaret ettik o da bizleri çok sıcak karşıladı ve Kaymakamlık binasının önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Sayın Belediye Başkanı Mustafa Gül Cumhuriyet Meydanında çok güzel bir ses düzeni kurdurmuş ve yeteri kadar sandalye takviyesiyle halkın katılımına vesile oldu. İlk günün gecesinde Dernek Başkanı Bolat Ünsal ve Belediye Başkanı Mustafa Gül açılış ve onur konuşmalarını yaparak festivalin gelecek sene 19 Haziranda yapılmasına karar verilirken şairlere de her şairin ikişer adet Kemer’le ilgili şiir yazmasını talep ettiler. Bu şiirlerden en güzel olanı bestelenerek şarkı haline getirilecek. İlk gece şairlerin yarısı şiirlerini okurken, Erzurumlu Aşık Selahattin Kazanoğlu ve Denizlili Aşık Ozan Nihat Sönmez türkülerinin yanı sıra yaptıkları atışmalarla hem Kemer Halkının hem de biz şairlerin gönüllerini fethettiler. İlk geceye aynı zamanda Azerbaycanlı Piyanist Doç.Dr. Cemile Arif de bir piyano resitali ile ayrı bir renk kattılar.
Ertesi günü Belediye Başkanlığınca şairlerin emrine verilen dört otobüsle şairler toplu halde 2365 metre yüksekliğinde Tahtalı Dağına teleferikle çıkarılarak burada kartopu oynama fırsatı buldular. Buradan Fasalis Antik Kentine inen şairler burayı gezerken aynı zamanda denizde yüzerek bir günde hem kışı hem de yazı yaşamış oldular. Şairler toplu halde diğer beldelere de gezme fırsatı buldular. Gündüzün gecesinde şairlerin diğer yarısı şiirlerini okurken bu geceye TRT sanatçısı Tuncay Yalın, Muzaffer Özdemir ve Kelami Akdemir de ayrı bir renk kattılar. İkinci geceye İlçe Kaymakamı Bayram Ali Köse ve Belediye Başkanı Mustafa Gül de iştirak ettiler. Hatta Belediye Başkanı Mustafa Gül de bir şarkı okuyarak sanat ve sanatçı dostu olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.
Şairler serbest saatlerde birbirlerini tanımayanlar tanışma ve kitaplarını birbirlerine imzalama fırsatı buldular. Pazar günü sabah kahvaltısından sonra şairler bir başka şölende buluşmak ümidiyle vedalaşarak ayrıldılar.
Kemer Sanatçılar Derneği Başkanı Bolat Ünsal ve Kemer Belediye Başkanı Sayın Mustafa Gül’ün böyle bir festival düzenlemelerinden ve bunu geleneksel hale getirmek istemelerinden dolayı gerçekten çok memnun ve mutlu olduk. Bizleri Kemer Halkıyla bütünleştirdiler. Türk Kültürüne katkı sağladılar. Buradan Kemer Sanatçılar Derneği Başkanı Bolat Ünsal’a, Belediye Başkanı Mustafa Gül’e, Kemer Kaymakamı Bayramali Köse Bey’e tekrar teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum.

 

(Şükrü ÖKSÜZ)

Son Güncelleme (Perşembe, 14 Ekim 2010 03:29)

 
Yazar: Şükrü ÖKSÜZ

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: Şükrü ÖKSÜZ

Bu yazar simdiye kadar 204 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:5869
Aktif Üyeler:5861
Son Üyemiz:jamalmotley632351
Son Ziyaretçi:kandizick1717564
İçerik:24722
İçerik Okunma:32347245
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Adaletsizlik eden, adaletsizliğe uğrayandan daha mutsuzdur.
Demokritos -

Friends Online