Kurban Bayramı Ve Teslimiyet

Kurban Bayramı Ve Teslimiyet
 
 
   Kurban teslimiyetin simgesi gerçek bir rıza ile hakka varmanın kapısı, Hz İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etmekten ziyade Hz İbrahim’in sözüne sadık olması oğlu İsmail’in hakka anında sorgulamadan hiçbir şüphe duymadan şüphesiz teslim olması.
   Kâinatı yaratan Allah her varlığı kendi kontrolünde olduğunu koruduğunu merhameti ile sevdiğini, sadece kendi iyiliği için yardım ettiğini bilen bir mümin, hayatının her anında Allah'a güvenir ve ona teslim olmanın teslimiyetin huzurunu rahatlığını ve mutluluğunu yaşayacağını elbet bilir ve yaşar. İşte Hz İsmail’in yaptığı da bu idi. Çünkü Yüce Allah ile olan kul bilir ki Rahmanla olduğu her anında, onu üzebilecek şeyler olsa da bu imtihanı içindir sabırla sabır eder tevekkül eder, Rahmandan ayrı olmak kulu mutsuz edebilecek nefis ve şeytanın hileleriyle dolu ıstırap dolu, cehennem ateşine sürükleyen kandırmaları vardır bilir. İşte bu sır ve hakikat yalnızca Allah'a güvenip teslimiyetle teslim olanların sahip oldukları bir yaşantı bakış açısı sonsuz huzurla dolu bir ayrıcalıktır. Konfor para ile olmaz olursa da kısa olur sonu olur. Oysa Yüceler yücesi Allah'a duyulan teslimiyet, tevekkül ile hiç şüphe duymadan iman edenlerin hayatları boyunca yaşadıkları ve ahirette de sonsuz yaşayacağı büyük bir konfordur. Kurban bu teslimiyet ile kurbandır.
   “Onun (kurbanların), etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat sizden O'na, takva (Allah'a teslim olma) ulaşır. İşte böylece size, onu musahhar kıldı. Sizi hidayete erdirdiği şey üzerine (hidayete erdirmesi sebebiyle) Allah'ı tekbir etmeniz için. Ve Muhsinleri (Allah'a fizik vücutlarını teslim edenleri) müjdele! “
   Bu Bayram gününde unutmayalım ayrıca hastalar ve yoksullar muhakkak hatırlanmalı, sarılmalı muhabbetle buluşmalı küskünler varsa muhakkak barıştırılmalı, büyüklerimizi ziyaret edilerek elleri öpülmeli hal hatırları sorulmalı, çocuklar bol bol sevindirilmeli gülümsemeli gülümsetmeli, bu şuurla bayramın şuuruna erişilmeliyiz inşallah. Kurban Bayramınız Mübarek olsun İslam âleminin uyanışına Zalimlerin yok oluşuna vesile olsun. Selam ve dua ile.
Mehmet Aluç © Kul Mehmet
 
 
 

Son Güncelleme (Salı, 27 Ağustos 2019 19:10)

 
Yazar: mehmetaluc

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Yazar bilgileri: Mehmet Aluç

Bu yazar simdiye kadar 10 eser ekledi.daha fazla bilgi icin yazar bilgilerine gidiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYELİK GİRİŞİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
мєнмєт Dคℓкคηคт
мєнмєт Dคℓкคηคт
maviiklimler yönetimi
maviiklimler yönetimi
Gelismis Istatistikler
Toplam Üye:5814
Aktif Üyeler:5806
Son Üyemiz:karlmcclemens57
Son Ziyaretçi:adrianayanez62744622
İçerik:24722
İçerik Okunma:32233205
RADYO MAVİİKLİMLER
Günün Sözü
Her önemsiz şey çok küçümsenirse, öcünü alır.
Lessing -

Friends Online